Porady

Czas na grill – jaki rodzaj grilla wybrać?

0

 

Wszystko wskazuje na to, że grillowanie stało się nieodłącznym elementem lata i ciepłej aury! Aromatyczne i soczyste posiłki przygotowywane na grillu świeżym powietrzu to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu! Jaki grill wybrać? Należy wziąć pod uwagę kilka kryteria.

Grill na węgiel drzewny

Grille na węgiel wykorzystują przepływ powietrza do regulacji ciepła. Więcej powietrza przemieszczającego się nad węglami powoduje, że ogień pali się cieplej, a ograniczenie przepływu sprawia, że ​​węgle są tylko zapalone, co zapewnia niskie i wolne gotowanie. Poszukaj modelu z dopasowaną pokrywą i solidnymi amortyzatorami lub otworami wentylacyjnymi.

 Kiedy gotujesz przez dłuższy czas, musisz dołożyć węgle. Temperatura węgla drzewnego osiąga szczyt około 20 minut po zapaleniu i zaczyna gwałtownie zanikać po około 90 minutach. Poszukaj grilla na węgiel drzewny z drzwiami, aby dodać węgle do ognia, lub takiego z rusztami na zawiasach, które pozwolą ci łatwo wsypać więcej węgla lub zmienić ich układ podczas gotowania.

Ponieważ brykiety z węgla drzewnego spalają się mniej więcej w tej samej temperaturze, rozmiar i kształt grilla decydują o koncentracji lub rozpraszaniu ciepła. Szersze modele, w tym większość grillów beczkowych, mogą gotować więcej potraw naraz, ale na cieńszym złożu węglowym, więc lepiej nadają się do pieczenia burgerów i kiełbasek. Grille z czajnikiem mają zwykle głębsze i węższe pokłady węgla, które mogą koncentrować ciepło do smażenia lub, jeśli zamkniesz przepustnice, spowolnić tempo spalania węgla, co zapewnia długie, powolne gotowanie.

Potrawy znajdujące się blisko węgli smażą się szybciej, ale są podatne na spalenie, zanim się ugotują. Poszukaj grilla ze złożem węglowym lub rusztami do gotowania, które można podnieść lub obniżyć za pomocą korby – da ci to jeszcze jeden sposób na ujarzmienie płomieni i kontrolowanie ciepła.

Grille na węgiel drzewny stwarzają pewne ryzyko, którego nie mają inne grille. Dzieje się tak, ponieważ w przeciwieństwie do grilla na gaz lub pellet, w którym ciepło i płomienie są regulowane za pomocą elementów sterujących, w przypadku grilla na węgiel drzewny Ty sam musisz kontrolować ogień. Większość grilli ma górny limit ilości węgla drzewnego, którą należy dodać, aby zapobiec uszkodzeniu grilla lub pożarowi, który może wymknąć się spod kontroli. Ponieważ płomienie mogą być wyższe i trudniejsze do okiełznania, należy używać wyłącznie narzędzi o długiej rękojeści, takich jak szczypce i szpatułki, które są specjalnie zaprojektowane do grillowania. Podczas grillowania na węglu drzewnym zawsze upewnij się, że masz pod ręką wodę do ugaszenia niekontrolowanego płomienia.

Zastanawiasz się nad zakupem grilla gazowego? Mnóstwo ciekawych porad i wskazówek znajdziesz tutaj!

Grill węglowy

Podobnie jak zwykłe grille na węgiel drzewny, grille ceramiczne polegają na przepływie powietrza, który reguluje ciepło. Więcej powietrza przemieszczającego się nad węglami powoduje, że ogień pali się cieplej, a ograniczenie przepływu sprawia, że ​​węgle są tylko zapalone, co zapewnia niskie i powolne gotowanie. Poszukaj modelu z dopasowaną pokrywą i solidnymi amortyzatorami lub otworami wentylacyjnymi. Wiele grilli ma uszczelkę na pokrywie, a nawet zatrzaski, aby zapewnić jak najmocniejsze uszczelnienie.

Grille węglowe dzielimy na dwie kategorie: ceramiczne i nieceramiczne. Grille ceramiczne wydają się być cięższe, ze ścianami o grubości cala dookoła. Modele nieceramiczne są wykonane z metalu. Zwykle ważą mniej i są bardziej zwrotne.

Grill na pellet

Grille na pellet łączą elastyczność grilla na węgiel drzewny i wędzarni z wygodą grilla gazowego. Wszystkie te grille wyglądają mniej więcej tak samo i są wyposażone w duży metalowy pojemnik lub „lej”, do którego dodaje się granulat wykonany ze sprasowanych trocin aromatycznego drewna, takiego jak dąb, wierzba energetyczna. Elektroniczny zapalnik wyciąga te granulki i zapala je, wytwarzając ciepło i dym, co nadaje potrawom wyraźny smak. Szczególnie wygodna funkcja: termostat pozwala ustawić temperaturę na precyzyjną temperaturę, czego nie można zrobić z grillami gazowymi lub węglowymi.

Rozmiar zasobnika określa, ile pelletów może pomieścić grill, a co za tym idzie, jak długo grill będzie działał, zanim będzie trzeba uzupełnić zasoby pelletu. Im większy zbiornik, tym dłużej grill może gotować z jednego załadunku.

Poszukaj grilla na pellety z możliwie najszerszym zakresem temperatur. Większość grilli na pellety ma deflektory ciepła na powierzchni gotowania, które pomagają zapobiegać przypaleniom. Jednak to może utrudnić przypiekanie potraw.

 

Jak zdrowo grillować?

Poniżej 4 podstawowe  zasad zdrowego grillowania.

  1. Grilluj zawsze na czystym grillu. Nie dopuść, aby grillować na brudnym, przypalonym grillu z pozostałościami z poprzedniej uczty. Osad może przedostać się do posiłku i zmienić smak potrwa, a także nie będzie to zdrową opcją. Zawsze po smażeniu czyść grill. Możesz użyć do tego specjalnych produktów do czyszczenia grilla.’
  2. Potrawy wysokobiałkowe (mięsa, drób, ryby) potraktowane wysokimi temperaturami wytwarzają aminy heterocykliczne. Kiedy tłuszcz kapie i pali się na ogniu, powstały dym zawiera wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Te dwie grupy mogą przyczyniać się do powstania nowotworów. Dlatego podczas grillowania wyłóż grill folią z otworami. Smaż potrawy dłużej, ale na mniejszym ogniu. Miej zawsze butelkę z wodą, aby kontrolować dym i ogień.
  3. Marynowanie potraw przez chwilę przed smażeniem ogranicza powstawanie potencjalnych czynników rakotwórczych podczas grillowania. Przepisy obfitują w zdrowe marynaty, które dodadzą smaku wszystkim grillowanym potrawom. Jeśli marynujesz gotowymi marynatami, wybierz te o niskiej zawartości soli.
  4. Grilluj z warzywami. Zawsze staraj się przygotowywać również grillowane warzywa. Będą one doskonałym dodatkiem do potraw, a także zwiększą spożywanie warzyw i owoców.  Bardzo dobre są grillowane kotlety z bakłażana czy cukinii.

More in Porady