Lada sałatkowa – czym się kierować wybierając odpowiedni model urządzenia?
Lada sałatkowa, czyli witryna chłodnicza, która służy jednocześnie do przechowywania produktów gastronomicznych i prezentacji ich klientom, pełni ogromną rolę w lokalu gastronomicznym. Dzięki przeszklonym drzwiczkom klienci mogą smakować dania już przyglądając się im, a to ważny element marketingu sensorycznego, w którym wzrok i węch są zmysłami poprzedzającymi smakowanie potraw. Lada sałatkowa w klasyfikacji urządzeń chłodniczych zaliczana jest do witryn gastronomicznych nadstawnych. Można w nich eksponować sałatki, ciasta, wyroby cukiernicze i szereg innych produktów spożywczych. Dokonując wyboru lady sałatkowej, warto przyjrzeć się wstępnie swoim potrzebom, ponieważ mimo coraz większej uniwersalności tego typu urządzeń specyfika prowadzonej działalności jest kluczowa w trafnym wyborze sprzętu chłodniczego. Specjaliści w dziedzinie wyposażenia lokali gastronomicznych i innych punktów usługowych opartych o przetwórstwo i obróbkę żywności oraz jej sprzedaż konsumpcyjną podpowiadają – zwłaszcza początkującym przedsiębiorcom – kilka istotnych kryteriów wyboru optymalnej lady sałatkowej.
Odpowiedni rozmiar lady sałatkowej
Wybierając ladę sałatkową, zacząć trzeba od postawienia sobie dwu pytań: w jakim miejscu będzie stać lada i ile produktów powinna mieścić? Zbyt mała lada nie sprawdzi się w dużej przelotowości klientów, zbyt duża będzie nie tylko nieporęczna, ale w przypadku niewypełnienia jej produktami będzie straszyć oko klienta pustym miejscem. Złudzenie optyczne braku produktów zniechęca do ich zakupu. Warto postawić na zakup lady modułowej, która umożliwia dostawianie lub odpinanie poszczególnych modułów. Dzięki temu rozwiązaniu można dostosować ekspozycję produktów do ich aktualnej ilości asortymentu.
Pojemność i realne zużycie prądu przez ladę sałatkową
Przeglądając oferty handlowe urządzeń chłodniczych, należy zwrócić uwagę na pojemność urządzenia oraz zużywany przez nie prąd. Zwłaszcza w sezonie lada sałatkowa będzie pracować bez przerwy, więc rachunek za prąd będzie zależał od jego realnego zużycia. Eksperci podpowiadają, że optymalnym rozwiązaniem jest zakup lady sałatkowej o pojemności od 100 do 300 litrów. Modele te są i pojemne i energooszczędne.
Jeśli lada sałatkowa, to najlepiej tylko do przechowywania i eksponowania sałatek!
Jeśli decydujemy się na ladę mającą przechowywać i eksponować jeden rodzaj produktów, kupmy model jednokomorowy. Jeśli jest potrzeba łączenia asortymentu, odpowiednie będą dwie lub więcej komór. Zasada dbania o jakość żywności jest taka, że nie łączymy różnych grup produktów, w szczególności nie pakujemy obok siebie do urządzenia chłodniczego mięsa, nabiału i warzyw. Warto więc postawić na rozwiązanie: lada sałatkowa przechowuje i eksponuje wyłącznie sałatki.
Ważne parametry urządzania: regulacja temperatury, rodzaj agregatu i poziom hałasu
Odpowiedni model lady sałatkowej powinien być wyposażony w regulator temperatury, aby można go było dostosować do potrzeb lokalu. Warto także zadać sobie pytanie, czy lada będzie zasilana agregatem wewnętrznym, wbudowanym w urządzenie, czy też wybierzemy model agregatu zewnętrznego, wymagającego dodatkowej przestrzeni. Przed zakupem lady trzeba też sprawdzić emitowany przez urządzenie hałas, aby nie być zaskoczonym jego zbyt uciążliwym oddziaływaniem na komfort pracy obsługi lokalu lub niezadowoleniem klientów.