Wybór kotła na olej opałowy to jedna z ważniejszych decyzji do podjęcia przy wyborze systemu ogrzewania. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest kocioł na olej opałowy i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.
Jakie są dostępne rodzaje kotłów na olej opałowy?
Kocioł na olej opałowy to popularne rozwiązania grzewcze, z którego korzystają m.in. domy jednorodzinne niepodłączone do sieci gazowej. W sklepach znajdziesz wiele modeli kotłów różniących się od siebie specyfikacją i technologią przetwarzania oleju. Popularnym rozwiązaniem są kotły na olej opałowy z konwencjonalnym spalaniem, które charakteryzują się wysoką sprawnością – zazwyczaj oscylującą w granicach 92-95%.
Najbardziej efektywne są kotły kondensacyjne, które wykorzystują zarówno ciepło powstałe podczas spalania oleju, jak i ciepło z kondensacji spalin. Ich sprawność może przekraczać 100%, co oznacza, że użytkownik uzyskuje więcej ciepła, niż jest to możliwe, zważając na wartość energetyczną oleju opałowego. Ich cena jest wyższa niż w przypadku zakupu kotła, który traci ciepło skumulowane w spalinach, jednak zakup ten w dłuższej perspektywie może okazać się bardziej opłacalny.
Kotły olejowe można podzielić także ze względu na pełnione funkcje. Na rynku dostępne są zarówno kotły jednofunkcyjne, które ogrzewają wodę do centralnego ogrzewania, jak i kotły dwufunkcyjne, służące do podgrzewania wody do c.o. i użytkowej.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie kotła na olej opałowy?
Zakup kotła na olej opałowy nie jest prosty. Przy zakupie należy zwrócić uwagę między innymi na jego efektywność pod względem energetycznym. Wysoka efektywność energetyczna sprawia, że zużycie oleju opałowego jest mniejsze, a co za tym idzie – koszty ogrzewania są niższe. Należy jednak pamiętać, że większa efektywność energetyczna kotła zazwyczaj wiąże się z wyższym kosztem początkowym, który stopniowo będzie się zwracać.
Efektywność energetyczna zależy także od oleju używanego do celów grzewczych. Decydując się na zakup oleju opałowego, należy kierować się między innymi renomą danej marki. Jednym z najbardziej znanych olejów grzewczych jest Ekoterm – dzięki szerokiej sieci autoryzowanych dystrybutorów, można go kupić w całej Polsce. Zapotrzebowanie budynków na energię cieplną może być różne, dlatego przy wyborze kotła olejowego należy zwrócić uwagę na optymalną moc danego rozwiązania grzewczego. Kocioł nie powinien być zbyt słaby, gdyż nie będzie w stanie dostatecznie ogrzać budynku, natomiast kocioł ze zbyt dużą mocą może narazić użytkownika na niepotrzebne koszty przy zakupie. Aby zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię cieplną, warto zadbać o jego termoizolację.
Korzyści z korzystania z kotła na olej opałowy
Kocioł na olej opałowy to rozwiązanie, które ma do zaoferowania liczne zalety. Jedną z ważniejszych korzyści wynikających z posiadania kotła olejowego jest możliwość całkowitej automatyzacji procesu ogrzewania. Kotły na olej opałowy są bezobsługowe, co oznacza, że przez większość czasu ich praca nie wymaga nadzoru.
Kolejną zaletą kotłów jest ich wysoka efektywność energetyczna. Nowoczesne kotły olejowe charakteryzują się wysoką sprawnością przekraczającą 90%. Efektywne wykorzystanie materiału grzewczego ma znaczenie, gdyż pozwala ograniczyć koszty ogrzewania i częstotliwość dostaw oleju opałowego. Ostatnią, bardzo ważną zaletą jest możliwość uzyskania całkowitej niezależności od sieci ciepłowniczej. Użytkownicy kotłów olejowych nie muszą martwić się o występowanie awarii czy przerw w dostawie ciepła, na co zazwyczaj nie mają wpływu. Posiadanie kotła olejowego gwarantuje pełną kontrolę nad procesem ogrzewania budynku i ewentualnie wody użytkowej.
Dlaczego kocioł na olej opałowy może być dobrym wyborem dla Ciebie?
Zakup i montaż kotła na olej opałowy należy rozważyć w kilku sytuacjach. Pierwszą jest brak dostępu do sieci gazowej – w takiej sytuacji ogrzewanie olejem opałowym może okazać się najlepszą alternatywą. Kolejnym czynnikiem, który może zachęcić do skorzystania z dobrodziejstw oleju grzewczego, jest niespotykana dotąd wygoda związana z ogrzewaniem. Raz skonfigurowany kocioł nie wymaga doglądania. Kotły olejowe sprawdzą się także w celu modernizacji systemu ogrzewania, np. bazującego na drewnie czy węglu kamiennym. Niezależnie od powodu, dla którego zdecydujesz się na kocioł olejowy, pamiętaj, by kupować olej wysokiej jakości, np. Ekoterm, który wyróżnia się wysoką wartością opałową, niewielką zawartością siarki i znikomą ilością pozostałości po spaleniu. Z kolei wysoka temperatura zapłonu oleju grzewczego jest gwarancją bezpieczeństwa.