Akcesoria kuchennePodgrzewaniePoradyWyposażenie lokali

Bemary jezdne – funkcjonalne urządzenia grzewcze

0

Bemary jezdne to urządzenia, służące do jednoczesnego podgrzania, przechowania i transportu potraw, dlatego są nieodzownym elementem wyposażenia każdego profesjonalnego lokalu gastronomicznego. 

Sposób działania

Bemary wyposażone są w grzałki elektryczne o różnej mocy, które można podłączyć do prądu za pomocą standardowego wejścia. Istotnym atutem dobrze skonstruowanego bemaru, jest możliwość regulacji temperatury podgrzewania zbiornika, który wykonany jest ze stali nierdzewnej i może być podzielony na kilka części. Istnieje możliwość ustawienia innej temperatury w każdej z komór.

Podstawową funkcją bemarów jest podgrzanie lub utrzymanie stałej temperatury poszczególnych produktów. W tym celu trzeba wypełnić zbiornik wodą i podgrzać ją, aż do uzyskania wymaganej temperatury. Następnie należy umieścić potrawę w odpowiednim opakowaniu gastronomicznym i całość zanurzyć w kąpieli wodnej. Urządzenie to nie jest wyposażone w płytę grzewczą i nie powinno być stosowane do przyrządzania potraw.

Konstrukcja urządzenia

Konstrukcja szkieletu, wykonana jest tak, aby za pomocą jednego urządzenia, przechować i przetransportować wiele różnych potraw. Rozsuwany blat zakrywa komorę grzewczą wraz z potrawą. Pozwala to na zachowanie higieny i zwiększenie termoizolacji. Żywność zabezpieczona jest przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi, ponieważ potrawy umieszczane są w specjalnych pojemnikach gastronomicznych.

Dobrze skonstruowane bemary, charakteryzują się dodatkowo zastosowaniem:

  • zaokrąglonych końcówek blatów i komór, które eliminują problem zalegania zanieczyszczeń,
  • oznaczeń poziomów wody,
  • sygnalizatorów podłączenia urządzenia do sieci elektrycznej,
  • kół wyposażonych w hamulce,
  • dodatkowych zabezpieczeń, np. relingów lub odbojników,
  • solidnych zaworów.

Rodzaje bemarów

Do podstawowych bemarów jezdnych należą:

  • bemary szkieletowe,
  • bemary szkieletowe z rozsuwanym blatem,
  • bemary z podgrzewaną szafką,
  • bemary z podgrzewaną szafką i rozsuwanym blatem.

Poszczególne modele różnią się ilościom komór. Na rynku dostępne są również bemary stacjonarne z otwieraną, zamykaną lub podgrzewaną szafką.

Normy higieny i bezpieczeństwa

Bemary, podobnie jak wszystkie elementy wyposażenia gastronomicznego, muszą spełniać normy HACCP i inne przepisy międzynarodowe. Z tego względu komory wykonane są ze stali nierdzewnej, a więc materiału, który jest ognioodporny, wodoodporny i niepodatny na korozję. Dzięki temu do potraw nie przedostają się toksyczne zanieczyszczenia.

 

Bemar, który został odpowiednio zaprojektowany i wykonany z trwałych materiałów, z pewnością usprawni pracę w każdym punkcie gastronomicznym oraz zapewni bezpieczeństwo i higienę pracy.