Akcesoria kuchenne

Lodówki do zabudowy – jak wybrać?

0

Lodówka to sprzęt absolutnie niezbędny, a każdy na jakimś etapie życia musi się zmierzyć z jej zakupem. W ostatnich latach coraz więcej osób, remontując mieszkanie bądź przeprowadzając się, myśli o wybraniu zamiast lodówki wolnostojącej – lodówki do zabudowy. Wybór lodówki do zabudowy pozornie wydaje się łatwy. Nie trzeba przejmować się jej wyglądem, ponieważ dzięki zabudowie kuchennej i tak nie będziemy jej oglądać. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet taki typ lodówki powinniśmy dobrać rozsądnie i rozważyć parę aspektów przy jej zakupie. 

Czym się kierować przy wyborze lodówki do zabudowy?

Lodówki wolnostojące zazwyczaj dobierane są pod względem wyglądu. W przypadku lodówek do zabudowy nie ma to znaczenia, tak więc inne kryterium wysuwa się na pierwszy plan. Są to idealnie dopasowane do kuchni wymiary. Bardzo istotne jest też, aby zwrócić uwagę na stopień wentylacji. Lodówka umieszczona w meblu może łatwo się przegrzać, jeśli pominiemy ten aspekt. Co więcej, nie powinno się stawiać lodówki zbyt blisko ściany. Taka odległość powinna wynosić min. 4 cm. Trzeba też pamiętać, że czasem cena nie idzie w parze z jakością. W związku z tym warto poczytać o tym, ile dana lodówka zużywa np. prądu. Jest to bowiem urządzenie, które działa przez cały czas. Dlatego powinniśmy szczególnie zwrócić na to uwagę. Wybór droższego, lecz bardziej energooszczędnego modelu zwróci się nam w przyszłości. Kolejna rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, to materiał, z jakiego wykonane są półki. Najlepsze jest hartowane szkło – pomaga ono w utrzymaniu czystości, a dodatkowo jest bardzo wytrzymałe, tak więc jest bardzo dobrą inwestycją. Istnieją też lodówki do zabudowy z kostkarką. Podczas upalnego lata taki gadżet może okazać się niezwykle przydatny. Inną funkcją, która może się niektórym podobać, jest funkcja podświetlania.

Zobacz również:

A co, gdy mamy małą kuchnię?

Posiadacze małej kuchni często zastanawiają się, czy warto inwestować w lodówki do zabudowy. Takie osoby mogą zdecydować się na model podblatowy. Lodówki takie zwykle nie posiadają zamrażalnika, ponieważ ich wielkość jest ograniczona. W takim wypadku poleca się dokupić zamrażarkę i ustawić ją obok lodówki, aby mieć wygodny dostęp do zamrożonych składników podczas przygotowywania posiłków. Jest to świetna opcja dla mieszkańców kawalerek oraz osób, które preferują jedzenie na mieście, a w ich domowej lodówce zazwyczaj króluje pustka. 

Czy warto? A może lepiej wybrać lodówkę wolnostojącą?

Największą zaletą tego typu sprzętu AGD jest estetyczność. Dzięki ukryciu lodówki we wnętrzu mebli nasza kuchnia stanie się mniej chaotyczna i dużo oryginalniejsza. Ponadto jest spójna i funkcjonalna. Podczas awarii dostęp do lodówki będzie znacznie utrudniony, co może zwiększyć koszty związane z naprawą. Nie należy zapominać jednak, że lodówka wolnostojącą także może prezentować się dobrze. Niektóre modele mogą wręcz stać się ozdobą kuchni. W związku z tym warto rozważyć wszelkie za i przeciw, zanim zdecydujemy się na zakup lodówki do zabudowy.