Akcesoria kuchennePoradyWyposażenie lokali

Ekspresy i młynki do kawy – jakie wybrać?

0

Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, z pewnością masz świadomość, że wybór odpowiedniego ekspresu i młynka do kawy może stanowić poważny dylemat. Jaki sprzęt wybrać? Czy zainwestować w ekspres na kapsułki, który pozwoli zaoszczędzić czas? A może lepszy były ekspres ciśnieniowy, który wymaga więcej uwagi, ale zapewnia doskonały aromat kawy? Czy młynek do kawy jest niezbędny?

Ekspresy do kawy

Dokonując wyboru konkretnego modelu ekspresu do kawy, warto zastanowić się nad jego przeznaczeniem.

Jeśli szukamy ekspresu do miejsca pracy, najlepiej sprawdzą się modele automatyczne lub te na kapsułki. Ekspresy automatyczne są szybkie w obsłudze, mają wbudowany młynek do kawy i podłączany pojemnik na mleko. W tym przypadku wystarczy tylko podstawić filiżankę w odpowiednie miejsce i na ekranie wybrać konkretną wielkość i rodzaj kawy, na który mamy ochotę. Na podobnej zasadzie działają również ekspresy na kapsułki – spośród wielu smaków kapsułek możemy wybrać swoją ulubioną, włożyć ją do ekspresu i chwilę później cieszyć się aromatyczną kawą.

Z kolei ekspresy półautomatyczne będą idealne do kawiarni. Zrobienie kawy w takim ekspresie wymaga każdorazowego nabicia kolby oraz spienienia mleka specjalną dyszą, dlatego jest bardziej pracochłonne i wymaga wprawy. Mniej czasochłonne są natomiast ekspresy przelewowe, które dzięki płycie grzejnej i dzbankowi termicznemu są w stanie zachować odpowiednią temperaturę kawy przez ponad pół godziny.

Młynki do kawy

Czy młynki do kawy są nam potrzebne? Jak najbardziej! W ostatnich latach często o tym zapominamy, wybierając kawę już zmieloną lub zapakowaną w kapsułki. Każdy smakosz wie jednak, że odpowiedni młynek do kawy odgrywa kluczową rolę w procesie przygotowywania kawy. Poszczególne modele ekspresów wymagają bowiem zmielenia ziaren kawy na konkretną grubość.

Zasadniczo do wyboru mamy dwa rodzaje młynków – żarnowe i nożowe. Żarnowe mielą kawę przy użyciu dwóch żaren – ziarenka kawy dostają się pomiędzy nie i są rozdrabniane pod wpływem ruchu obrotowego wspomnianych żaren. Ustawiając odległość żaren względem siebie, możemy regulować stopień zmielenia kawy. Natomiast młynki nożowe mielą kawę za pomocą specjalnych noży wprawionych w ruch. Im dłużej będą pracowały wspomniane noże, tym drobniej zmieloną kawę uzyskamy.

Ekspresy i młynki do kawy są powszechnie dostępne na rynku. Przed zakupem należy jednak dokładnie określić swoje preferencje i zastanowić się nad zastosowaniem wspomnianych urządzeń.